Bohemian Cristal Instrument

21:15 – 22:00

Hudební vystoupení

Hudební projekt, jehož centrem není hudebník, ale unikátní nástroj z českého skla, BOHEMIAN CRISTAL INSTRUMENT.
Podmanivý zvuk akustického nástroje doplňuje Lenka Morávková éterickým hlasem a vytváří tak pulzující, hypnotické zvukové krajiny na hranici futurismu a tradice. Na PROTOTYP festivalu představí mj. nové skladby, ve kterých kombinuje cinematický zvuk nástroje BCI a analogových syntezátorů ( Polybrute, Minilogue a Microfreak).

Bohemian Cristal Instrument je nástroj – zvuková socha jediný svého druhu na světě a je také první českou verzí slavného nástroje Cristal Baschet z dílny francouzských experimentátorů bratrů Baschetových. Lenka Morávková, která pochází ze sklářského kraje a v minulosti vytvořila několik projektů spojených s tradicí českého sklářství, svou verzi navrhla a postavila před několika lety s následovníky bratrů Baschetových a vznikl tak naprostý zvukový a vizuální unikát. Kvůli hudbě a nástroji BCI se rozhodla odejít z doktorátu v USA a následně jí bylo uděleno americké vízum pro vyjímečné umělce.

Na své poměrně krátké, ale dobrodružné cestě napříč kontinenty toho stihla již poměrně dost: její akustické video z kalifornské pouště se stalo virálním s 2 miliony shlédnutí po celém světě, vystoupila na prestižním TEDx v Kalifornii a The Broad v Los Angeles po boku Bory Yoon a transgender virtuóza na teremin, Armena Ra, spolu s William Closem a jeho Earth Harp Collective byla jedním headlineru Colours of Ostrava 2017, reprezentovala ČR na největším evropském showcase festivalu, Eurosonic Noordeslag a vystoupila také na světové konferenci inovativních lidí v businessu a umění, Summitu LA. V roce 2018 vydala s BCI první EP UNICODE a následně vytvořila imerzivní světelnou a laser show pro své koncerty. V Los Angeles získala pozornost alternativních i hollywoodských filmových skladatelů. Její produkci s BCI můžete slyšet např. na nadcházejícím albu hollywoodského skladatele Jeffa Rony, soundtracku Jonathana Snipes (Clipping) k filmu Tresspassers, soundtracku Benjamina Wynna (Deru) pro Impulse a Caller Identity Erica Zimmermana.
Lenka Morávková se věnuje také svému elektronickému projektu MY NAME IS ANN, který má právě venku nový sing a klipl FALLING DOWN k nadcházejícímu albu a tvorbě multimediální instalací.

“Nástroj BCI považuji za živou entitu, která je pro mě transformací lokální tradice českého skla do zvukové podoby. V naší spolupráci se snažím maximálně respektovat jeho přirozené zvukové tendence a nálady a funguji spíš jako mediátor mezi nástrojem a publikem, aniž bych se snažila stát příliš v cestě. Po Barthesovském vzoru Smrti autora se podobně vzdávám svého skladatelského ega, kontroly a moci nad hmotou a myšlenkou a nechávám nástroj svobodně rezonovat do světa a s lidmi okolo něj, “ říká o svém osobitém přístupu k tvorbě s BCI Lenka Morávková.

Více info na:
https://www.bohemiancristalinstrument.com/
https://www.facebook.com/bohemiancristalinstrument/
https://www.instagram.com/bohemiancristalinstrument/
https://www.youtube.com/channel/UCxvDQlKH35td9-1bWkdQzdg
https://bohemiancristalinstrument.bandcamp.com/
https://open.spotify.com/artist/4NiOXEGaxyfQYMeBxZUhyJ

cs_CZ