O Prototypu

Prototyp je tvůrčí, vzdělávací a organizační platforma, která si dává za cíl úzce propojovat sféry umění, vědy a technologií a tvořit prostor pro jejich netradiční prezentaci. Spolupráce s dalšími institucemi, univerzitami a komerční sférou přináší do Brna nové kreativní talenty, vytváří platformu pro spolupráci a tvoření, jejíž výsledky snažení rezonují v Česku i zahraničí.

Prototyp vznikl v roce 2014 jako komunitní studentská aktivita s velkými cíli. Vždy šlo primárně o umělecký festival, na který se s postupem času začal nabalovat další více či méně technologický obsah.

16 000

Za 6 let naše akce navštívilo více než 16 000 návštěvníků všech věkových kategorií.

210+

Přes 210 vystavujících z Česka i zahraničí se vystřídalo na pořádaných akcích.

100+

Tolik a možná i více přednášek a workshopů jsme připravili pro návštěvníky za 6 let existence Prototypu.

Archiv minulých ročníků

Seznam všech instalací v rámci jednotlivých ročníků naleznete v archivu minulých ročníků.

Festival Prototyp vznikl v roce 2014 jako akce s cílem propojovat svět umění, vědy a technologií. Spojením zdánlivě oddělených a vzdálených oblastí vzniká každoročně v listopadu kulturní akce pro široké spektrum návštěvníků. Za 6 let se festival vyvinul v tradiční akci brněnského podzimu, která se díky spolupráci s mnoha jihomoravskými institucemi a firmami, neustále rozšiřuje a proměňuje. 

2019

Festival umění, vědy a technologií v roce 2019 představil tvorbu studentů i profesionálních umělců. Vznikla tak netradiční výstava, párty a konference pod jednou střechou, na kterou během 3 dnů zavítalo 7 000 návštěvníků. K vidění byly např. digitální sochy, hrající pisoár, upovídaná alobalová hrouda, imerzivní virtuální realita, ale také audiovizuální show, digitální pojízdná dílna nebo přednášky na téma kreativních průmyslů.

2018

Festival umění, vědy, technologií a makerů Prototyp o víkendu zaplnil pavilon A brněnského výstaviště a představil nejen umělce z Česka a zahraničí, ale také makery a dílny napříč všemi sférami kutilství. Právě kutilům a otevřeným dílnám byly věnovány bloky přednášek a poskytnut prostor pro představení vlastních projektů. Pod jednou střechou bylo možné vidět módní performance, světelnou show, expozici interaktivních instalací, poslechnout si odborné přednášky nebo vyrobit LED lampičku a nechat si zhotovit 3D portrét.

Novinky návštěvníci pocítili v rámci sobotního a nedělního programu Prototyp MAKERS, tedy veletrhu všech kutilů a technologických nadšenců. Představily se otevřené dílny FabLab Brno, HobbyLab nebo strojLAB z fakulty strojního inženýrství VUT.

2017

Čtvrtý ročník festivalu se uskutečnil v prostorách Tržnice Brno na Zelném trhu a na Staré radnici, kde výstava interaktivních uměleckých děl zabrala hned několik místností. Videomapping, páteční opening party ani módní přehlídka nemohly chybět. Sobota pak patřila workshopům a neděle několika odborným přednáškám a komentovaným prohlídkám expozice.

2016

Bývalá káznice se zaplnila 11. – 13. 11. 2016 uměleckými exponáty inspirovanými přírodními elementy. Voda, oheň, země a vzduch se promítly do interaktivních projekcí nebo videomappingu.

Páteční program byl plný živých hudebních vystoupení a módní performance. Módní show byla tradiční část pátečního programu, o kterou se zasloužila značka Severa + Kolektiv. Nechyběl ani live VJing v režii kolektivu KinocirKus. Vida! science centrum, Bioskop, Corinth a Workshop Čtyři elementy se postarali o zábavu pro celou rodinu. Prohlédnout expozici a vyzkoušet zajímavé workshopy si návštěvníci mohli po celou sobotu. Neděle byla věnovaná setkání s tvůrci instalací a zajímavým přednáškám. Dozvědět jste se mohli, jak vytvořit vlastní vertikální zahradu, kdy se vyplácí prototypovat produkt pomocí 3D tisku nebo jak se architekti perou s vizuální povahou protipožární ochrany v budovách.

2015

Spojení umění a technologií na téma Hra prostoru jste v roce 2015 mohli zažít jako třídenní festival ve dnech od 13. do 15. 11. 2015. Hra prostoru se konala v krátce zpřístupněném prostoru ve spodní části Malé Ameriky v Brně. Program byl vyladěn do tří specifických částí tak, aby si ho užili ti nejmenší i odborná veřejnost. Podívejte se, kde se druhý ročník festivalu Prototyp uskutečnil.

2014

První ročník se odehrál v roce 2014 v nádherném industriálním prostoru brněnské Adam Gallery. Na samotné akci bylo vystaveno 17 světelných děl a živých vystoupení. Návštěvníků přišlo požehnaně, přes 1 800. Všichni, kteří na Prototyp zavítali si mohli užít výstavu světelných děl tak jako v klasickém muzeu, zabavily je ale i interaktivní instalace, tematické občerstvení a samozřejmě celovečerní hlavní program. Na pódiu zazářili Ardor Viridis, David Vrbík hrající na laserovou strunu, či Jiří Suchánek. Třešničkou na dortu byla světelná módní přehlídka, která symbolicky uzavírala celý festival. Celovečerní program zakončovala after party s Djs.

Aktuality

cs_CZ
en_GB cs_CZ