OUTVISIBLE – Fashion Performance

Na první pohled velmi často skryté, ale důležité informace, které si můžeme zjistit o oblečení, jež denně nosíme. Letošní Fashion Performance téma nemá, ale do celé přehlídky vložíme naši odpověď na to, jak mohou technologie a věda změnit výrobu oblečení nebo jak ovlivní (náš) vzhled. Šestice návrhářů společně odprezentují vlastní tvorbu a zahájí oficiálně pátý ročník festivalu Prototyp.

 

Sára Winklerová

V běžném životě je lektorkou figurálni kresby, šití, jógy a také maminkou úžasné, tříleté holčičky.

Na módě ji baví její přímá spojitost s lidským tělem. Zároveň není ztotožněná s principem, na kterém funguje tolik rozšířená fast fashion a proto její vizí je vytvářet funkční, řemeslně kvalitní módu, která reflektuje rozmanitost lidského těla, látek a návrhářských možností.
Móda je pro Sáru skvělým vyjadřovacím prostředkem. Je to směr, kterým se ubírá její představivost.

Na Prototypu představí modely, ve kterých si hraje s netradičním procesem výroby a méně tradičními materiály. Jedním z důležitých faktorů byla například nepáravost látek. V modelech se vyskytují také převážně gravírované typografické prvky, které jsou prací jejího muže.

Jitka Filemonová: WHITER THAN WHITE

Původně jsem vystudovala Design nábytku, od kterého jsem se přeorientovala na design produktu, doplňků a oděvů. Protože to, co navrhnu, si chci rovnou i sama osahat a šít a vyrábět drobnější věci mohu přeci jen kdekoliv. Móda je pro mě taky něco blíže k tělu, je měkkčí, poddanější, dá se s ní více hrát.

Mám dílnu/ateliér v Mosilana Hubu, sem tam se jdu inspirovat příběhy jiných do Impact Hubu a část svých výrobků a modelů vyrábím v brněnském FabLabu.

Před rokem jsem vytvořila vlastní značku reflexních doplňků FRFLI. Modely pro Prototyp jsou navržené právě z reflexních materiálů. Jednak mě nepřestávají bavit a taky proto, že hra se světlem prostě k Prototypu patří. Stejně tak mě baví recyklace a upcyklace v designu, takže modely jsou z velké části vyrobené ze odstřižků reflexní látky, útržků reflexní fólie a zbytků vláken.

Kristina Vontszemuova

MgA. Kristína Vontszemüová momentálně působí jako pedagog na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně na odboru Design Obuvi, kde v létě skončila magisterské studium. Móda pro ni představuje dimenzi kreativity a nespočetné množství realizací.

Název její kolekce je The_Forms a představuje tři typy vzájemně variabilních doplňků, čtyři páry obuvi doplněné rukavicemi. Spolupracovala s firmami Holík nebo například Schätzle shoes. Důležitá je variabilita a přizpůsobivost. Proto mají doplňky na míru vyrobený výměnný kovový mechanismus, díky kterému si může zákazník kabelku “měnit” podle potřeb.

Studenti SŠUD: Viktorie Polanová, Veronika Tomková, Alžběta Rezková, Anna Daisy Lees, Ella Písaříková

Studentky oboru Eko Textil Design mají zájem o módu a hlavně o to, co za ní stojí. Jak tento proces ovlivňuje planetu, svět kolem a nás samotné? Ví, že důležité je začít u sebe. Společně vytvoří jeden model, odkazující na 90. léta, plýtvání a sebestřednost této doby.

Studenti SŠUD: Michaela Fischerová a Pavel Mikliš

“Nestudujeme pouze oděv jako takový, ale jdeme více do hloubky. Přemýšlíme nad různým využitím textilního odpadu, účastníme se a pořádáme SLOW-livng workshopy a celkově se snažíme o zmírnění negativního dopadu textilní a oděvní výroby na životní prostředí. Myslíme jinak, snažíme se uvědomit okolí o realitě módního průmyslu.”

studenti SŠUD: Kristýna Chlubnová

Móda je pro Kristýnu velkou inspirací a zálibou, chtěla by se jí nadále věnovat, ale se zaměřením na ekologii a životní prostředí. Proto si také vybrala studijní obor Ekotextil design, který studuje prvním ročníkem a rozhodla se využít již použité materiály pro vytvoření modely právě pro festival Prototyp.

daniela sindelkova

Značka, která byla založena pro tvorbu roll top batohů, se volnočasově věnuje také módě. Základním pilířem pro jakýkoliv model je upcyklace a proto se můžete těšit na kolekci nositelné módy s poctivou historií.

High Edition

Taneční skupina fungující od roku 2007, patří dlouhodobě ke špičce nejen české street dance scény. Hlavní doménou všech členů je zejména freestyle, ke kterému vedou všechny své studenty. Na letošní Fashion Performance naruší klasický módní catwalk.

cs_CZ
en_GB cs_CZ