Sympozium o možnostech prezentace mediálního umění

10.00 – 12.00

Vztah umělec – galerie – kurátor a proměny role galerijní a muzejní praxe v době, která je determinována digitálními technologiemi. To jsou nosná témata konference o možnostech prezentace mediálního umění. Jakým způsobem se mění role kurátora v digitální době a kde se v této situaci nacházejí muzea a galerie? Jaké nároky klade na kurátora prostor galerie a jak se tento liší od nezávislých kulturních platforem nebo akademických prostor? O těchto a dalších otázkách přijdou diskutovat přední kurátoři nových médií z České republiky a ze Slovenska.

10.00 – 10.30 / Viac života do umenia! Špecifiká biologického umenia a úskalia v galerijnej praxi

Martina Ivičič (SK)

Príspevok sa venuje úskaliam a prekážkam „živého“ umenia v galerijnej praxi. Ako vykultivovať a nech prežiť dielo až do skončením výstavy? Ako nezamoriť galérie? Ako sa postarať o kvetinu, v ktorej prúdi umelcovej DNA? A ako ma galéria udržiavať a vystavovať motýle? Tiete a iné otázky súvisia s procesuálnym charakterom tzv. BioMedia a ich špecifiká. Ako a prečo funguje vystavovaním bioartu vo svete a ako to (ne) funguje u nás. Stručný prehlad európskych platforiem združujúcich vedecko-umelecké iniciatívy. Príklady vybraných umelcov a ich projektov.

10.30 – 11.00 / Abstrakce, algoritmizace, spekulace

Karel Císař (CZ)

Spekulaci si dnes spojujeme především s finančními operacemi, které na základě různých modelů pravděpodobnosti chtějí odhadovat a řídit budoucnost. Filosofická spekulace oproti tomu přijímá budoucnost v její neredukovatelné nejistotě. Jak se úvahy o abstrakci, algoritmizaci a spekulaci projevují v umění a jak ve filosofii? A jak proměňují vztah těchto disciplín? Příspěvek se pokusí na zmiňované otázky odpovědět na základě kurátorského projektu „Síť. Gradient. Opilecký krok“, Dům umění města Brna, 2017.

 

11.00 – 11.30 / Mapovanie umenia nových médií na Slovensku

Michal Murin (SK)

Publicistické počiatky mapovania umenia nových technológii. Vysokoškolské pracoviská a edukačné platformy. Aktivity nezávislých kultúrnych centier a outsourceovaných akademických priestorov. Košický fenomén a média art. Činnosť Dig GALLERY v Košiciach a projekt média art výstav v Kunsthalle v Košiciach (2016-2019). Príspevok Michala Murina je surfom od odbornej analytickej reflexie až po osobné autorské aktivity v kontexte umenia nových médií a softvérového umenia na Slovensku.

 

11.30 – 12.00 / Moderovaná diskuze účastníků sympozia

Moderuje Monika Szűcsová

Reflexe vztahu galerie – umělec – kurátor v kontextu nových technologií prostřednictvím vlastní praxe prezentujících hostů.

Sympozium je doprovodním programem prezentace oboru Teorie interaktivních médií pod titulem
Hands-on Media Art Theory.

Za podporu děkujeme Filozofické fakultě Masarykovy univerzity, Domu umění města Brna a firmě
RWS Moravia IT

cs_CZ