Saturday 9.30 – 15.00
Kancelář Kreativní Evropa ve spolupráci s festivalem Prototyp pořádá Střed zájmu: IT – prostor pro setkávání, vzájemnou inspiraci a rozvoj spolupráce mezi vědními, uměleckými a technickými obory i pro prezentaci projektů, které z této spolupráce vznikly nebo vznikají. Tentokrát se zaměřením i na umělou inteligenci v kulturních a kreativních oborech.
Moderuje: Saša Michailidis
Program
9.30 – 10.00 / Registration, arrival
10.00 – 10.10 / Introduction
10.10 – 10. 30 / Artificial Intelligence and Creativity
Daniel Sýkora (Department of Computer Graphics and Interaction CTU FEE)
Artificial intelligence has already penetrated all areas of our lives. One of the last is the area of creativity and artistic creation. How does a computer create a work of art? What problems do they face when trying to imitate a human being? Can we generate works of art that are hard to distinguish from canvases by famous painters?
10.30 – 12.00 / Shared space
Panelová debata zástupců mezioborových projektů z oblastí umění, kultury, vědy a technologie pracujících i s umělou inteligencí. Možnosti a úskalí propojení různých oborů a představení úspěšných projektů. Co chybí pro větší rozvoj mezioborové spolupráce?
Hosté: Petr Adámek (National Institute of Mental Health), Martin Hejl (Loom on the Moon) Lubor Přikryl (Audifield, BUT, JAMU)
12.00 – 12.30 / Break
12.30 – 13.00 / Architecture as a part of technological system
Jan Tuma, Jindrich Raftl (Studio R / FRM)
One year before the official opening of the Expo 2020 in Dubai, Studio R / FRM will present the design of the Czech National Pavilion Czech Spring. The design refers to the system SAWER, which is the heart and technological core of the pavilion. Its essence, manifested on many levels, is transformation. It turns air into water, a dry desert into a flowering garden.
13.00 – 13.45 / European projects for interdisciplinary cooperation
S+T+ARTS (Science, Technology & the Arts)
Pascal Keiser (S+T+ARTS), Veronika Liebl (Ars Electronica)
Initiative of the European Commission to promote cooperation between artists, scientists and engineers to develop creative and sustainable technologies and innovations. STARTS activities include funding of long-term residencies of artists in technology institutions, annual awards for projects linking new technologies and art, support for pilot projects of industrial companies involving artists in their activities.
Kreativní Evropa
Daniela Staníková (Kancelář Kreativní Evropa)
Cooperation between scientific, artistic and technical fields is also one of the priorities of the Creative Europe program. Presentation of support for projects linking audiovisual, culture and digital technologies and the Digital Innovation Labs pilot project. Outlook for the next programming period.
13.45 – 15.00 / Prezentace projektů – Pecha Kucha
Prezentace inspirativních dokončených a připravovaných projektů mezioborové spolupráce – technologie, VR, hry, umění, AI, AR.
Creative Europe
Program EU na podporu kinematografie a kulturních a kreativních odvětví, plánovaný na období let
2014–2020. Cílem programu Kreativní Evropa je vytvořit jednotný rámec pro financování projektů v oblasti scénických umění, výtvarného umění, nakladatelství a literatury, filmu, televize, hudby, mezioborového umění, kulturního dědictví a videoher, maximálně využít synergii mezi různými sektory a zvýšit tak účinnost poskytované podpory.