Portfolio Category: Lectures and workshops

  • Brno Mini Maker Faire

    Brno Mini Maker Faire

    Pro letošní víkendový program jsme spojili síly s festivalem Brno Mini Maker Faire 2019, na který mohou návštěvníci využít stejnou vstupenku, jako na festival Prototyp. Navíc to do pavilonu, kde se veletrh kutilů bude konat, je pouhých několik kroků z Prototypu. V pátek bude v rámci zahájení festivalu představeno několik projektů.

    Maker Faire je největší světová přehlídka inovací, kreativity a důmyslnosti pro celou rodinu. Je to setkání tvořivých a zvídavých lidí, které baví zkoušet nové věci a neformálně sdílet poznatky a zkušenosti v přátelském prostředí.

    Zábavný jarmark, ale také veletrh pro makery, kde každý může představit svůj produkt, vychytávku, „hack“, experiment nebo koníček. Někteří se tak prezentují vůbec poprvé veřejně.

    The panel will also include a panel discussion:

    Víme, že Technická výchova se stala důležitým tématem jak ve sféře základního a středního školství, tak už i v politické rovině a zajímá nás, jak jí můžeme její implementaci pomoci my, tzv.”odspodu”. Chceme se dozvědět jaké jsou bariéry v rozšiřování výuky tímto směrem, co by děti potřebovali k tomu aby skrze technické řešení v sobě objevovali kreativitu, schopnosti pracovat v týmu, vynalézat nová řešení apod.

    Guests:
    Martina Šebková (expert na 3D tisk)
    Tomáš Mejzlík (manažer Fablab Brno)
    Mgr. Jaroslav Suchý (radní města Brna pro oblast vzdělávání)
    Mgr. Karel Zemene (profesor IT Gymnázium Matyáše Lercha)

    Diskuse proběhne v neděli 20.října od 13:00 v rámci akce Maker Faire Brno na Brněnském výstavišti (pavilon A1)

    Více informací zde: brno.makerfaire.com/

  • FabLab & FabLab Experience

    FabLab & FabLab Experience

    První otevřená digitální dílna v Brně si pro vás nachystala své projekty jak v rámci vnitřní expozice, tak letos přijedou i se svým unikátním kamionem FabLab Experience.

    FabLab Experience je návěs, který se po zaparkování promění v dílnu plnou moderních výrobních strojů. Žákům základních a středních škol nabízí praktické vzdělání v oblasti digitálních výrobních technologií. Dává nejen možnost dozvědět se aktuální informace o moderní výrobě a prototypování, ale také si všechny stroje vyzkoušet a něco si na nich vyrobit. Najdete v něm například 3D tiskárnu, modelovací frézku, laserovou řezačku. A to vše si budete moci vyzkoušet na vlastní kůži.  Vyzkoušíte si svoji zručnost, kreativní stránku a možná si něco i odnesete.

    Na FabLab se můžete těšit už od pátku, kdy vás čeká ukázka víkendového programu v rámci pátečního zahájení. A naplno to rozjedou v sobotu a neděli.

    www.fablabexperience.cz/

  • Plastic Crystal – útulny

    Plastic Crystal – útulny

    Sunday

    PLASTIC CRYSTAL is a project of three students of architecture. It is more a process than a product. It's not just cozy, it's a symbol. Manifests recycling. She dresses in forest waste. Changes the look of plastic. It protects against gloomy weather and civilization. Is it full of contrasts or accessories?

    The lecture will guide you from sketch to implementation. From raw material to disassembly. From garbage to new product. Will he respond to what? WHERE? WHEN? HOW? And mainly WHY?

    PS: In addition to your eyesight and hearing, take with you the sense of smell and touch!

  • Symposium on the possibilities of media art presentation

    Symposium on the possibilities of media art presentation

    Vztah umělec – galerie – kurátor a proměny role galerijní a muzejní praxe v době, která je determinována digitálními technologiemi. To jsou nosná témata konference o možnostech prezentace mediálního umění. Jakým způsobem se mění role kurátora v digitální době a kde se v této situaci nacházejí muzea a galerie? Jaké nároky klade na kurátora prostor galerie a jak se tento liší od nezávislých kulturních platforem nebo akademických prostor? O těchto a dalších otázkách přijdou diskutovat přední kurátoři nových médií z České republiky a ze Slovenska.

    10.00 – 10.30 / More Life into Art! Specifics of biological art and pitfalls in gallery practice

    Martina Ivičič (SK)

    Príspevok sa venuje úskaliam a prekážkam “živého” umenia v galerijnej praxi. Ako vykultivovať a nechať prežiť dielo až do skončenia výstavy? Ako nezamoriť galérie? Ako sa postarať o kvetinu, v ktorej prúdi umelcova DNA? A ako ma galéria udržiavať a vystavovať motýle? Tieto a iné otázky súvisia s procesuálnym charakterom tzv. BioMedia a ich špecifikáciou. Ako a prečo funguje vystavovanie bioartu vo svete a ako to (ne) funguje u nás. Stručný prehľad európskych platforiem združujúcich vedecko-umelecké iniciatívy. Príklady vybraných umelcov a ich projektov.

    10.30 – 11.00 / Abstraction, algorithmization, speculation

    Karel Cisar (CZ)

    Speculation today is mainly associated with financial operations, which on the basis of different probability models want to estimate and manage the future. In contrast, philosophical speculation accepts the future in its irreducible uncertainty. How do reflections on abstraction, algorithmization, and speculation manifest themselves in art and in philosophy? And how do they change the relationship of these disciplines? The paper will try to answer these questions based on the curator project „Network. Gradient. Drunkard Step ”, Brno House of Arts, 2017.

     

    11.00 – 11.30 / New Media Art Mapping in Slovakia

    Michal Murin

    Journalistic beginnings of mapping the art of new technologies. University workplaces and educational platforms. Activities of independent cultural centers and outsourced academic premises. Košice phenomenon and media art. Dig GALLERY activity in Košice and art exhibition project in Kunsthalle in Košice (2016-2019). Michal Murin's contribution is a surf from professional analytical reflection to personal authorial activities in the context of new media art and software art in Slovakia.

     

    11.30 – 12.00 / Moderated discussion of symposium participants

    Moderated by Monika Szűcsová

    Reflexe vztahu galerie – umělec – kurátor v kontextu nových technologií prostřednictvím vlastní praxe prezentujících hostů.

    The symposium is an accompanying program of the presentation of the Interactive Media Theory under the title
    Hands-on Media Art Theory.

    We would like to thank the Faculty of Arts of Masaryk University, the Brno House of Arts and the company for their support
    RWS Moravia IT

  • Pavla Nikitina: I tried to stop the war for 5 minutes

    Pavla Nikitina: I tried to stop the war for 5 minutes

    Saturday

    Proces realizace projektu “5 minut” a o 3D reportáží jako o novém způsobu historické fixace současnosti. Obraz války v jejích skrytých důsledcích – osudech ukrajinských veteránů a vojáků běžnému oku neviditelných ale zachycených prostřednictvím 3D skenování. ”

    afs.ffa.vutbr.cz/student/pavla-nikitina/

  • Martin Čadík: Computational photography

    Martin Čadík: Computational photography

    Saturday

    Současné fotoaparáty obraz nejen zachycují, nýbrž také počítají. Metody výpočetní fotografie využívají algoritmů počítačové grafiky, zpracování obrazu a počítačového vidění k tomu, aby rozšířily možnosti klasické i digitální fotografie. V přednášce uvedu nejzajímavější metody výpočetní fotografie, které umožňují např. rozšířit hloubku ostrosti obrazu, zvýšit expoziční pružnost fotoaparátu, nebo omezit pohybové neostrosti.

    Představím také vizuální lokalizaci, která má za cíl odhadnout pozici fotografa ze samotné fotografie, s řadou nekonvečních aplikací.

    cphoto.fit.vutbr.cz/

  • Jiri Smejkal: Parameter Studio

    Jiri Smejkal: Parameter Studio

    Saturday

    The phenomenon of parametric design is becoming an indispensable tool in architecture and design worldwide. However, algorithmic design methods are not widely used in the Czech Republic. Studio Parameter uses generative design methods using current manufacturing technologies in digital fabrication as a full-fledged path for design and production. The lecture will present own projects with an emphasis on practical examples. Founded in 2017, the studio won a silver award in the international A´Design Award.

    www.parametrstudio.cz/

  • Tomáš Goldmann: Biometrics

    Tomáš Goldmann: Biometrics

    Saturday

    If you haven't heard of biometrics yet, you will probably not be acquainted with this field. Biometry combines several fields of science, and there has been a rapid development in this field in recent years. In our workplace, within the research group STRaDe, we have been engaged in the development and research of available biometric systems in the long term. During the lecture, you will learn about the basic biometric features and available options for recognizing people. The next part will be devoted to the recognition of people based on the face image.

    strade.fit.vutbr.cz/cs/

  • CENTER OF INTEREST: IT 2019

    CENTER OF INTEREST: IT 2019

     

    Saturday 9.30 – 15.00

    Kancelář Kreativní Evropa ve spolupráci s festivalem Prototyp pořádá Střed zájmu: IT – prostor pro setkávání, vzájemnou inspiraci a rozvoj spolupráce mezi vědními, uměleckými a technickými obory i pro prezentaci projektů, které z této spolupráce vznikly nebo vznikají. Tentokrát se zaměřením i na umělou inteligenci v kulturních a kreativních oborech.

    Moderuje: Saša Michailidis

    Program

     

    9.30 – 10.00 / Registration, arrival

    10.00 – 10.10 / Introduction

    10.10 – 10. 30 / Artificial Intelligence and Creativity

    Daniel Sýkora (Department of Computer Graphics and Interaction CTU FEE)

    Artificial intelligence has already penetrated all areas of our lives. One of the last is the area of creativity and artistic creation. How does a computer create a work of art? What problems do they face when trying to imitate a human being? Can we generate works of art that are hard to distinguish from canvases by famous painters?

    10.30 – 12.00 / Shared space

    Panelová debata zástupců mezioborových projektů z oblastí umění, kultury, vědy a technologie pracujících i s umělou inteligencí. Možnosti a úskalí propojení různých oborů a představení úspěšných projektů. Co chybí pro větší rozvoj mezioborové spolupráce?

    Hosté: Petr Adámek (National Institute of Mental Health), Martin Hejl (Loom on the Moon) Lubor Přikryl (Audifield, BUT, JAMU)

    12.00 – 12.30 / Break

    12.30 – 13.00 / Architecture as a part of technological system

    Jan Tuma, Jindrich Raftl (Studio R / FRM)

    One year before the official opening of the Expo 2020 in Dubai, Studio R / FRM will present the design of the Czech National Pavilion Czech Spring. The design refers to the system SAWER, which is the heart and technological core of the pavilion. Its essence, manifested on many levels, is transformation. It turns air into water, a dry desert into a flowering garden.

    13.00 – 13.45 / European projects for interdisciplinary cooperation

    S+T+ARTS (Science, Technology & the Arts)
    Pascal Keiser (S+T+ARTS), Veronika Liebl (Ars Electronica)

    Initiative of the European Commission to promote cooperation between artists, scientists and engineers to develop creative and sustainable technologies and innovations. STARTS activities include funding of long-term residencies of artists in technology institutions, annual awards for projects linking new technologies and art, support for pilot projects of industrial companies involving artists in their activities.

    Kreativní Evropa
    Daniela Staníková (Kancelář Kreativní Evropa)

    Cooperation between scientific, artistic and technical fields is also one of the priorities of the Creative Europe program. Presentation of support for projects linking audiovisual, culture and digital technologies and the Digital Innovation Labs pilot project. Outlook for the next programming period.

     

    13.45 – 15.00 / Prezentace projektů – Pecha Kucha

    Prezentace inspirativních dokončených a připravovaných projektů mezioborové spolupráce – technologie, VR, hry, umění, AI, AR.


    Creative Europe
    Program EU na podporu kinematografie a kulturních a kreativních odvětví, plánovaný na období let
    2014–2020. Cílem programu Kreativní Evropa je vytvořit jednotný rámec pro financování projektů v oblasti scénických umění, výtvarného umění, nakladatelství a literatury, filmu, televize, hudby, mezioborového umění, kulturního dědictví a videoher, maximálně využít synergii mezi různými sektory a zvýšit tak účinnost poskytované podpory.

    www.kreativnievropa.cz
    twitter.com/kreativnievropa

    facebook.com/kreativnievropa

    instagram.com/kreativnievropacz